Değerleme Sorunları 03 Eylül 2008
Gayrimenkul değerleme son yılların en gözde mesleklerinden biri haline geldi.

Son beş yılda SPK’nın çıkardığı tebliğler, 2004-2005 yılı gayrimenkul piyasasındaki hızlanma nedeniyle sektörün önü gittikçe artan bir ivmeyle açıldı ve birçok kişiye istihdam olanağı sağlandı. Ancak 2009 yılına  yaklaştığımız bu dönemlerde sektörün sorunlarını kapsamlı olarak tartışmanın, bunların çözümü için ortak bir akıl yaratmanın zamanı geldi diye düşünüyorum. Çünkü sektör açısından  yeni bir döneme gireceğimiz bugünlerde bu konuları konuşup çözümler üretmezsek, uzun vadede şu an sahip olduğumuz sorunlardan daha büyükleriyle karşılaşacağımıza inanıyorum. İşte bu nedenle bu yazı sayesinde, uzun yıllardır sektörde çalışan ve işveren konumunda bulunduğum  bu sektörün bazı sorunlarına ana başlıklar altında değinmek istiyorum. Ayrıca sektördeki bütün arkadaşlara seslenerek fikirlerini paylaşmalarını rica ediyorum. Önerilecek bütün çözümleri imkan elverdikçe bu köşede bütün kamuoyuyla paylaşmayı ümit ediyorum.

Kalifiye eleman sıkıntısı

En büyük sorunlardan biri kalifiye eleman sıkıntısıdır. Genellikle sektörün önemli oyuncuları olan belli başlı firmaların uyguladıkları yöntem, elemanları firma içersinde kendilerinin yetiştirmesidir. Ayrıca piyasada teknik eleman olmayan birçok kişi mevcuttur. Bu kişiler çok istekli ve mesleklerinde çok iyi olabilmektedir. Ancak lisans seviyesinde teknik eğitim almış kişiler değerleme mesleğini çok daha çabuk öğrenebilmekte ve başarılı olabilmektedir. İşte bu nedenle şirketler lisans seviyesinde teknik eğitim almış kişileri tercih edip, onları yetiştirmelidir. Madalyonun öbür yüzünden bakacak olursak, nitelikli, iyi eğitimli mühendis, mimar veya şehir bölge planlamacılar çalıştırmak şirketler açısından maliyetlidir. Bu sebeble şirketler daha düşük seviyede eleman çalıştırmaya yönelebilmektedir.

Raporlamanın standartlaşmaması

Sektörde çalışacak iseniz belirli bir müşteri potansiyeliniz mevcuttur. Bu müşterilerin içinde bazıları, örneğin bankalar sektöre sürekli iş sağladıkları için ana müşterilerimiz haline gelmektedir. Ancak her bankanın ayrı rapor formatları mevcut olduğu için bu durum işlerin kalitesini ve hızını düşürmektedir. Bu sektörde raporlamada belirli standartların oturtulması gerekmektedir.

Düşük rapor ücretleri

Bu yazıyı yazmadan evvel bir Pazar günümü tamamen bütün dünyadaki değerleme raporlama standartlarını ve fiyatlandırmaları inceleyerek geçirdim. Bütün bu incelemelerin sonunda Türkiye’nin bu konuda listenin sonlarında yer aldığını, en basit formattaki raporun ücretinin dahi yaklaşık  minumum 350 $ seviyelerinde olduğunu gördüm. Bu da yaklaşık bizim rapor ücretlerimizin iki katıdır. Bu nedenledir ki kalifiye eleman istihdam ederek kaliteyi yükseltmeye çalışmak bu rapor fiyatları ile mümkün olmamaktadır.

Birliğin kurulmamış olması

En önemli sorunlarımızdan biri birliğin kurulmamış olmasıdır. Birliğin kurulması biz değerleme uzmanlarının tek çatı altında toplanmasını sağlayacaktır. Bu nedenle her türlü platformda birliğin kurulması isteğimizi dile getirmeli ve bu konuda çalışmalıyız.

İlgili kurumlarda araştırma zorluğu

Bizim mesleğimizin  ana konusu dikkatli yapılan araştırmadır. Ancak bütün Türkiye’de ilgili kurumlarda araştırma izni verilmesi konusunda çeşitli zorluklar yaşanmaktadır. Ya da arşiv sistemlerinin iyi kurulmamış olması nedeniyle eksik veya hatalı bilgiye ulaşılmaktadır.

Uzmanlaşma sıkıntısı

Bu Türk insanına özgü bir sorun mu bilemiyorum ama uzmanlaşmaktan kaçınmak sektörümüzün de sorunlarından biridir. Her türlü gayrimenkul için ayrı ayrı uzmanlarımızın oluşması gerekmektedir.

Lisanslama sınavları

Lisanslama sınavlarının daha kolaylaştırılması gerekmektedir. Sınavlar meslekte fiilen çalışmakta olan kişilerinde katılacağı kurullar tarafından hazırlanan sorulardan oluşmalıdır.

Şirketlerin lisans almaları

Kişilerin lisans almaları kolaylaşmalı ancak şirketlerin lisans almaları daha zor bir hale getirilmelidir. Özellikle şirketlere de, tıpkı kişilerde olduğu gibi belirli bir süre sektörde çalışma ve belirli  sayıda ve çeşitte raporlama yapmış olma şartı getirilmelidir.

Mesleki Sorumluluk Sigortası

Bu konuda sektörde çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Ancak şu an şartlar yüksek olduğundan ve standartlar belli olmadığından her raporlamayı sigortalamak mümkün olmamaktadır.

Raporlama zamanları

Gayrimenkul değerlemesi ciddi bir iştir ve süreleri kısaltmak işin kalitesini düşürmektedir. Bu nedenle rapor formatlarına göre farklılaşan genel bir zaman çizelgesi oluşturmak gerekmektedir.

SPK lisansının önemi

Her işte ancak kurallara uyarsanız gelişme sağlayabilirsiniz. Çok kısa zamanda kalite düşmeden belirli bir çıtayı sağlayabilmek, lisans alan ve sektöre giren yeni şirketlerin kendi kurumsal yapılarını geliştirebilmeleri ve dolayısıyla bütün sektörün kurumsal yapısının gelişebilmesi için  kısa zamanda büyükşehirlerde lisanslı kişiler ve şirketlerle çalışmaya geçilmelidir.

Yukarıda saydığımız sorunlar nedeniyle sektörde kalite sorunu yaşanmaktadır. Artan lisanslı şirket sayısı kalitenin artmasını sağlayamamıştır. Bu sorunların çözümlenmesi ile çok önemli adımların atılmış olacağına inanıyorum.

Ebru Öz

Mimar/Gayrimenkul Değerleme Uzmanı

Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

Değerleme Sorunları 03 Eylül 2008 (Emlak Kulisi)

 

Son Haber • proestate17 odul toreni


  LAL DEĞERLEME PROESTATE 2017’DE 

   Yurt içi ve yurt dışındaki Gayrimenkul konulu fuarları yakından takip eden Lal Gayrimenkul Değerleme A.Ş., Rusya’da gerçekleştirilen PROESTATE Uluslararası Emlak ve Yatırım Forumu’na katıldı. 

   

  Küresel anlamda sektörel gelişmeleri takip eden ve bu çerçevede yurt içi ve yurt dışındaki fuarlara katılan Lal Gayrimenkul Değerleme A.Ş., Rusya’nın Moskova şehrinde gerçekleştirilen ve son yıllarda gayrimenkul sektörü öncülerinin ajandalarında önemli bir etkinlik haline gelen PROESTATE 2017’de bu yıl da yerini aldı.

  KTürkiye’nin Onur Konuğu olduğu PROESTATE 2017’ye, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Büyükelçilik yetkilileri, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Türk yatırımcılar da yoğun ilgi gösterdiler. Çevre ve Şehircilik Bakanlığını Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan ve heyeti temsil etti. Fuar alanında İTO tarafından kurulan standı ziyaret eden ve programları takip eden Mehmet Ceylan, Rusya Federasyonu Konut ve Kamu Destekleri Bakanı Mikhail Men ve Yardımcısı Stasishin Nikita Evgenievich ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen ikili görüşmede Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilere çok önem verdiklerinin altını çizen Bakan Yardımcısı Ceylan, yaklaşık 100'e yakın Türk müteahhidinin Rusya'da önemli işler yaptığını ve bundan sonra da yapılacak projelere talip olduklarını belirtti. Görüşmede Rus Bakanın, Türk müteahhitlerin çabukluğunu ve kalitesini övdüğünü ve bunun ile gurur duyduğunu da belirten Ceylan, Rusya tarafının Türk inşaatçıları yeni Moskova'nın inşasında görmek istediklerini dile getirdiklerini kaydetti.

  22 farklı ülkeden katılımcıya ev sahipliği yapan PROESTATE’in konferans programında, üst düzeyde 200 uluslararası konuşmacının deneyimlerini ve fikirlerini paylaştığı yaklaşık 40 adet etkinliğe yer verildi. Fuarda Lal Değerleme A.Ş.’yi, Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Öz, Genel Müdürü Eda Öz ve Eğitim Müdürü Osman Yüksel temsil etti. Fuarı düzenleyen kuruluş tarafından, Lal Değerleme A.Ş.’ye katılım ve katkılarından dolayı bir teşekkür belgesi verildi.

  Fuar programı kapsamında gerçekleştirilen ödül töreninde de, Lal Değerleme A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Öz’e, iki ülke gayrimenkul sektörü temsilcilerinin PROESTATE kapsamında bir araya gelmesi konusundaki katkılarından dolayı bir plaket verildi. Rusya’nın, yakın coğrafyada olması ve büyük inşaat projelerinin gerçekleştirilmesi açısından Türkiye için önemli bir potansiyel olduğuna dikkat çeken Ebru Öz, kurulacak doğru bağlantılar ile bu potansiyelin kullanılabileceğini ve bu durumdan her iki ülkenin de karlı çıkacağını, bu nedenle de ilişkilerin geliştirilmesi adına yapılan çalışmaların çok değerli olduğunu belirtti. 

    • gazi degerleme semineri


  GAZİ ÜNİVERSİTESİNDE DEĞERLEME SEMİNERİ 

   Lal Gayrimenkul Değerleme A.Ş., Gazi Üniversitesi’nde düzenlediği seminer ile öğrencilere gayrimenkul değerleme sektörü ve kariyer imkanları hakkında bilgiler verdi.  

   

  Sektörü bilgilendirme misyonu ile çeşitli etkinlikler düzenlemeyi öncelikleri arasında tutan Lal Gayrimenkul Değerleme A.Ş.; üniversite öğrencilerine yönelik yeni bir seminere imza attı. Daha önce Ankara Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETU) ve Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde benzer bilgilendirici faaliyetler düzenleyen Lal Değerleme A.Ş., bu kez Gazi Üniversitesi’nde bir seminer gerçekleştirdi.

  Gazi Üniversitesi “İnşaat Topluluğu” tarafından organize edilen Teknoloji Fakültesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte, Lal Gayrimenkul Değerleme ve Müşavirlik A.Ş. Eğitim Bölüm Müdürü Osman Yüksel, gayrimenkul değerleme sektörü ve bu sektördeki kariyer imkanları hakkında bir sunum yaptı. Sunumda; ana hatlarıyla “Değerleme nedir?, Nerelerde kullanılır?, Türkiye’de değerleme sektörünün durumu” konularında bilgiler verilirken, sektöre giriş yapmak isteyen adayların nasıl değerleme uzmanı olabileceklerine de değinildi.

  Seminere katılan öğrencilerin, kariyer planlamalarını mezuniyet öncesinde yapmalarının çok önemli olduğunu ve bu nedenle şimdiden gelecek planlarını yapmaya başlamalarını öğütleyen Osman Yüksel’e, “İnşaat Topluluğu” üyeleri tarafından bir plaket takdim edildi. 

    • mpm17


  LAL DEĞERLEME MIPIM 2017’DE 

   Lal Gayrimenkul Değerleme ve Müşavirlik A.Ş. dünyanın en prestijli gayrimenkul fuarı olan ve sektörün öncülerini bir araya getiren MIPIM 2017’de açtığı stant ile yerini aldı. 

   

  Fransa'nın Cannes kentinde 1989 yılından bu yana düzenlenen “MIPIM Uluslararası Gayrimenkul Fuarı”, her yıl olduğu gibi bu yıl da gayrimenkul sektörüne yön veren şirketlerin katılımı ile gerçekleşiyor. MIPIM’e katılıp stant açan şirketler arasında yer alan Lal Gayrimenkul Değerleme ve Müşavirlik A.Ş., bu yıl da uluslar arası platformda Türkiye’yi temsil etmenin gururunu yaşıyor.

  Gayrimenkul değerleme sektörünün öncülerinden olan ve “Gerçek Değerin Teminatı” olma hedefi ile faaliyetlerine devam eden Lal Değerleme A.Ş, MIPIM 2017’de sektör temsilcileri ile bir araya gelmeyi amaçlıyor. Uzun yıllardır MIPIM’e katıldıklarını ve çok verimli görüşmeler yaptıklarını belirten Lal Değerleme A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Öz, son üç yıldır da açtıkları stant ile MIPIM’in daimi katılımcılarından biri olduklarını söyledi. MIPIM kapsamında 4 gün boyunca 90 ülkeden, 20 binin üzerinde profesyonelin bir araya geldiğini belirten Ebru Öz, MIPIM’e katılmanın şirketin yurt dışı hedeflerine ulaşması açısından önemli olduğunu ifade etti. Bu yıl kuruluşlarının 20. yılını kutladıklarını ve sektörde önemli bir deneyime sahip olduklarını vurgulayan Ebru Öz, “Tüm sektörlerde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de deneyim çok önemli. Sahip olduğumuz deneyim ve bilgi birikimimiz ile yurt içinde ve yurt dışında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sektörel gelişmeleri yakından takip ediyor, faaliyetlerimize bu doğrultuda yön veriyoruz. Gelişime daima açığız. Son yıllarda kentsel dönüşüm alanında da büyük projelere imza attık. Daha çok çalışarak daha büyük projelere imza atmayı hedefliyoruz.” dedi. MIPIM kapsamında birçok firma ile görüşmeler yapma imkanı bulduklarını söyleyen Lal Değerleme A.Ş. Genel Müdürü Eda Öz ise, bu yıl da ortak projeler geliştirmek adına görüşmeler yapacaklarını ve bu görüşmelerden olumlu sonuçlar elde etmeyi hedeflediklerini belirtti.

  Geçmiş MIPIM’lerde olduğu gibi E68 numaralı stantta misafirlerini ağırlayan Lal Gayrimenkul Değerleme ve Müşavirlik A.Ş.’yi, Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Öz, Genel Müdür Eda Öz, Şirket Kurucusu İclal Öz, Kurumsal Değerleme Bölüm Müdürü Erinç Barış ve İletişim Sorumlusu Alper Yanıkömer temsil ediyor.

   

 • gayrimenkul mevzuatinda yapilan onemli duzenlemeler

   2012-2013-2014 ve 2015 yılları arasında gayrimenkul mevzuatında yapılan önemli düzenlemelerin tümünü artık tek bir kitapta bulmak mümkün. Lal Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Eğitim Bölüm Müdürü Osman Yüksel’in, 2012-2015 yılları arasında gayrimenkul mevzuatında yapılan önemli düzenlemeleri bir araya getirdiği ve düzenlemelerden bir bölümüne ilişkin, değerlendirmelere veya düzenlemeden önceki kısmına yer verdiği kitabı, Gazi Kitabevi tarafından yayımlandı.

   

   

  Kurulduğu günden bu yana gayrimenkul sektörünün gelişimine katkı sağlamak amacıyla çeşitli çalışmalar yapan Lal Gayrimenkul Değerleme A.Ş., sektörle ilgili yayınların hazırlanmasına da destek oluyor. Bünyesinde kurduğu Eğitim Bölümü ile hem şirket personeline hem de diğer sektör mensuplarına yönelik eğitim ve bilgilendirme faaliyetleri düzenleyen Lal Değerleme, sektörel yayınlar ile de çalışmalarını sürdürüyor.

  Uzun yıllardan bu yana görev yaptığı Lal Gayrimenkul Değerleme Müş. A.Ş.’de son olarak Eğitim Bölüm Müdürü olarak görev yapan İnşaat Mühendisi Osman Yüksel’in, 2012-2015 yılları arasında gayrimenkul mevzuatında yapılan önemli düzenlemeleri bir araya getirdiği kitabı, Gazi Kitabevi tarafından yayımlanmış olup, kitaba Gazi Kitabevi’nin anlaşmalı olduğu tüm kitapçılardan ya da ilgili internet siteleri aracılığı ile ulaşılabilmektedir.

  “2012-2013-2014 ve 2015’te Gayrimenkul Mevzuatında Yapılan Önemli Düzenlemeler” isimli kitapta, İmar Kanunu, İskan Kanunu, Kat Mülkiyeti Kanunu, Kamulaştırma Kanunu, Tapu Kanunu, Kadastro Kanunu, Yapı Denetimi Hakkında Kanun, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun, Emlak Vergisi Kanunu, Orman ve Mera Kanunları, Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu, Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuatlarda yapılan önemli düzenlemeler ve düzenlemelerden bir bölümüne ilişkin değerlendirmelere veya düzenlemeden önceki kısmına yer veriliyor.

  Son birkaç yıllık periyotta gayrimenkul mevzuatında önemli düzenlemeler olduğunu ifade eden Osman Yüksel, kitabın gayrimenkul sektörü profesyonellerinin faydalanabileceği bir çalışma olduğunu belirtti. Lal Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Öz de; titiz bir çalışma sonucu hazırlanarak sektöre kazandırılan ve 2012-2015 yılları arasında gayrimenkul sektöründe yapılan tüm önemli yasal düzenlemeleri içeren bu eserin, gayrimenkul sektörünü yakından takip eden herkes için son derece faydalı olacağını ifade etti.

   

   

  “2012-2013-2014 ve 2015’te Gayrimenkul Mevzuatında Yapılan Önemli Düzenlemeler’

  İÇİNDEKİLER

  1. 2012-2013-2014 ve 2015’te İmar Kanunu ve İlgili Mevzuatta Yapılan Önemli Düzenlemeler
  2. 2012-2013-2014 ve 2015’te İskan Kanunu’nda Yapılan Önemli Düzenlemeler
  3. 2012-2013-2014 ve 2015’te Kat Mülkiyeti Kanunu’nda Yapılan Düzenleme
  4. 2012-2013-2014 ve 20115’te Kamulaştırma Kanunu’nda Yapılan Önemli Düzenlemeler
  5. 2012-2013-2014 ve 2015’te Tapu Kanunu ve İlgili Mevzuatta Yapılan Önemli Düzenlemeler
  6. 2012-2013-2014 ve 2015’te Kadastro Kanunu ve İlgili Mevzuatta Yapılan Önemli Düzenlemeler
  7. 2012-2013-2014 ve 2015’te Yapı Denetimi Hakkında Kanun ve İlgili Mevzuatta Yapılan Önemli Düzenlemeler
  8. 2012-2013-2014 ve 2015’te Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ve İlgili Mevzuatta Yapılan Önemli Düzenlemeler
  9. 2012-2013-2014 ve 2015’te Emlak Vergisi Kanunu’nda ve Konutlarda KDV Oranının Tespitine İlişkin Yapılan Düzenleme
  10. 2012-2013-2014 ve 2015’te Orman, Mera Kanunları ve İlgili Mevzuatta Yapılan Önemli Düzenlemeler
  11. 2012-2013-2014 ve 2015’te Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ve İlgili Mevzuatta Yapılan Önemli Düzenlemeler
  12. 2012-2013-2014 ve 2015’te Sermaye Piyasası Kanunu ve İlgili Mevzuatta Yapılan Önemli Düzenlemeler
  13. 2012-2013-2014 ve 2015’te Gayrimenkul Mevzuatı ile İlgili Yapılan Diğer Önemli Düzenlemeler

   

 • Yıl boyunca gerçekleştirdiği 32 Eğitimle dikkat çeken Eğitim Birimi, 2013’e 29 Aralık
  tarihinde gerçekleştirilen
  SPL Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisanslama
  Sınavı öncesinde

  Devamını oku...
Bulunduğunuz Yer  : Ana Sayfa Basın Odası Makaleler Değerleme Sorunları 03 Eylül 2008