Mimarinin konut değerine etkileri 06 Ağustos 2008
There are no translations available.

Bu haftaki konumuzu mimarinin konut değerine etkisi olarak belirledim. Çünkü bu konu bir mimar ve değerleme uzmanı olarak sürekli olarak dikkatimi çekiyor. Bunun yanında bu kısa yazıyla konut inşa eden şirketlere ve alıcılarına belli bir öngörü sağlayabileceğimize inanıyorum.

Gayrimenkul değerleme konusunda yıllar içinde oluşturduğum tecrübeme dayanarak belirlediğim, mimarinin konut değeri üzerinde olumlu ya da olumsuz etki yapmasına yol açan faktörler aşağıda yer alıyor:

o  Ana gayrimenkulun (sitenin veya apartmanın) dış görünüşünün yüksek estetik değerler taşıması gerekir. Peyzaj çalışması gerçek anlamda   yaşayanlara nefes aldıracak özellikte olmalıdır.
o  Ana gayrimenkulun en önemli yeri girişidir, hem site girişi hem bina girişi iyi çözümlenmelidir. Aydınlık, ferah, geniş mekanlar yaratılmalıdır.
o  Mimari projenin fonksiyonel ve standart Türk ailesinin ihtiyaçlarına hizmet verecek kapasitede olması gerekmektedir.
o  Mutfak-Banyo mahallerinin iyi çözümlenmesi gerekmektedir. Özellikle beyaz eşyaların, lavaboların konumlanacağı yerlerin özenli bir şekilde seçilmesi şarttır.
o  Koridor için harcanan alanın mümkün olduğunca az tutulması gerekmektedir.
o  Bütün evde ölü (kullanılmayacak) alanların olmamasına dikkat edilmelidir.
o  Antrenin (giriş) geniş olması olumlu bir faktördür.
o  Mimari projenin üzerinde değişiklikler yapmaya müsait olması (oda sayısı, oda birleştirmeleri vb.) tercih edilmektedir.
o  Mevsim özellikleri uygun bölgelerde geniş balkonlar, diğer bölgelerde açılır-kapanır balkonlar gayrimenkul değerini arttıracaktır.
o  Balkon sayısının çok olması yerine bir adet geniş, mutfak-yemek bölümü-yaşam mekanı bağlantılı balkon olması tercih edilmelidir.
o  Yüksek tavanlar, aydınlık ,ferah mahaller tasarlanmalıdır.
o  Oturma odasının kullanılmaya devam edildiği ülkemizde, mutfak-yemek bölümü-oturma odası çözümleri başarılı olan konutlar daha değerli olacaktır.
o  Geniş alanlı dairelerde mutlaka gardrop odası düşünülmeli, mümkünse iki odanın kullanımına açılmalıdır.
o  çok fazla oda çıkarmak adına gereksiz, kalitesiz mekanlar yaratılmamalıdır.
o  Mutfak, banyo dolapları eve değer katan unsurlardır. Fonksiyonel, kaliteli malzeme kullanılmış dolaplar tercih edilmelidir.
o  Dekorasyona imkan verecek detaylar öne çıkarılmalıdır. Örneğin bahçe katı bir dairede bahçe ile direkt bağlantı kurulmalı, teras dairelerde kış bahçeleri tasarlanmalıdır. Ara kat dairelerde hole, antreye koyacağınız bir niş, yemek mekanı ile mutfak arasına koyacağınız bir servis penceresi ile gayrimekulun değerini arttırabilirsiniz.
o  Geniş dairelerde mutlaka Türk ev kültüründe bulunan, hemen biliçaltımız tarafından kabul ve tercih edilen sofa mekanını unutmamalı ve kullanmalıyız. Aynı durum küçük alanlı dairelerde antreyi sofavari kullanabiliriz.
o  Mevsimsel koşullar uygunsa geniş pencereler tercih edilmelidir.

Yukarıda saydığım unsurların gayrimenkul değerlerini yükselttiği gibi, yaşam kalitemizi de yükselticeğine inanıyorum.

 

Ebru Öz

Mimar/Gayrimenkul Değerleme Uzmanı

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it


06.08.2008 Tarihinde "ww.emlakkulisi.com" web sitesinde yayınlanmıştır.

 

Son Haber

You Are Here  : Ana Sayfa Press Room Articles Mimarinin konut değerine etkileri 06 Ağustos 2008